|

Rënia në peshë, e lidhur jo vetëm me ushqimin

Rënia në peshë nuk është e lidhur vetëm me ushqimin por çelësi i suksesit qëndron tek konsumimi i vakteve në oraret e duhura.

Studimet e fundit tregojnë se njerëzit të cilët konsumojnë ushqimin disa orë përpara gjumit janë më të predispozuar për të mposhtur fryrjen, raporton noa.

Ndërkohë që ata persona që hanë në orët e vona të mbrëmjes kanë mundësi më të pakta për t’u dobësuar dhe gjithashtu rrezikohen nga diabeti.

Eksperti i kësaj fushe thekson se ky studim tregon ndikimin që ka orari i konsumimit të ushqimit tek rënia në peshë.

“Sipas rezultateve tregohet se ngrënia në orët e vona shfaq rënie të ngadalshme në peshë, duke sugjeruar në këtë mënyrë se zbatimi i orarit të konsumimit të ushqimit është një faktor i rëndësishëm për personat që duan të dobësohen”, shprehet eksperti./24oreinfo.com

ArabicBulgarianChinese (Traditional)CroatianCzechDanishDutchEnglishFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanMacedonianNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwedishTurkish
Më poshtë, mund të KOMENTONI në lidhje me artikullin.

Posted by on Jan 30 2013. Filed under Lifestyle. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.
Kliko LIKE nëse të pëlqen artikulli

x

Kliko LIKE nëse të pëlqen artikulli

x